Krásný den, milé plánovačky a milé milovnice Lepikaro papírnictví!
Dnešní článek bude průřezem všech bullet journal layoutů a dalších tipů, které jsem během čtyř let u Lepikara nasbírala, vytvořila a snažila se vás jimi inspirovat.
Ráda bych se totiž za tím časem ohlédla a uzavřela tak své působení v této kreativní rodince, kterou dnešním článkem opouštím. Nemusíte se však bát, o strohou rekapitulaci rozhodně nepůjde. Předám vám totiž pár posledních a vlastně jediných zásadních tipů, které potřebujete k plánování. Uceleně vám je sepíšu tak, abyste se na ně mohli podívat vždy, když budete v plánování v úzkých. 🙂
Nebát se a začít, to je, oč tu běží!
K plánování se samolepkami nemusíte mít bullet journal
Přestože po celé ty roky tvořím bullet journal, vyzkoušela jsem i klasické diáře, diáře typu Happy Planner i nedatované, předtištěné diáře. Bujo mi z nich vždy vyhovoval nejvíc, avšak neznamená to, že mé tipy z bullet journal layoutů nemůžete využít i v diáři klasickém.
Například samolepky vám mohou pomoci, ať plánujete jakoukoliv metodou. O ozdobných samolepkách ani nemluvě. 🙂 Plánování v Happy Planner diáři jsem vyzkoušela například v tomto článku a vidíte sami, že samolepky Lepikaro se mi víc než hodily. Pokud se tedy ptáte, jestli můžete používat kreativní prvky plánování nejen u bujo, moje odpověď je jednou pro vždy – ANO! 🙂
Snazší rozhodování? Začněte výběrem samolepek
Sednete si k diáři, celí rozhodnutí, že už už začnete tvořit, když v tom se zastavíte. Nemůžete se totiž rozhodnout, jak bude layout vypadat, jaké barvy použijete a které samolepky vytáhnete tentokrát. Žádný strach, tyto chvilky zažíváme všichni. Můj osobní tip, jak je zvládnout, tkví v maličkosti: Ze všeho nejdříve vyberte samolepky.
Aršíky si projdete rychle a pouhým pohledem poznáte, jestli na ně máte náladu, jestli chcete, aby vás provázely celým týdnem. Případně si můžete pomoct ročním obdobím/ měsícem. Jakmile máte vybrané samolepky, máte vyhráno. Zvolíte podle nich barvu fixů a na základě jejich velikosti určíte rozložení. Uvidíte také, kolik prostoru vám zbývá pro text, případně pro doplnění washi páskami.
Týdenní rozložení nemusí být vždy stejné
Pokud sledujete mé články pravidelně, tento tip vám určitě neunikl. Byl však vždy skrytý mezi řádky a myslím, že je důležité jej přímo zmínit. Týdenní layout v bullet journalu (netýká se diáře, tam je rozložení dané) nemusí být vždy rozvržený stejně. To považuji za největší kouzlo bujo.
Jednou můžete týden udělat na jednu stranu, jindy na dvoustranu, někdy začnete v pondělí a jindy bude prvním dnem čtvrtek. Záleží jen na vás, jaký týden zrovna plánujete. Zda bude rušný nebo klidný – a podle toho si přizpůsobíte plánovací prostor.
Stejné je to se vzhledem. Nakreslit můžete tabulku nebo dny v týdnu “rozházet” volně po stránce. Využít můžete také bubliny nebo třeba styl myšlenkové mapy. S kapkou inspirace nebude plánování nikdy nuda. 🙂
Hezké i praktické. Samolepky jsou nejen na ozdobu!
Že jsou samolepky důležitou součástí plánování a nemusí být pouze na zkrášlení stránky, to už dávno není jen sebeobhajovací výmluva při kliknutí na “Objednat” v jakémkoliv online papírnictví. Možná jen trochu. 🙂 Samolepky vám opravdu poslouží i prakticky a zde je hned několik důkazů:
- Ušetří vám čas. Namísto kreslení prostě nalepíte a je hotovo.
- Využijete je do tabulek i trackerů jako ikonky.
- Zdůrazní, co by mohlo zapadnout mezi poznámkami.
- Z bannerových samolepek je během vteřiny přehledná tabulka, stačí přidat rámeček.
- Samolepky s trackery pomohou dodržovat správné návyky.
- Zastoupí i tisíc slov. Někdy je zkrátka obrázek víc než tři řádky textu. 🙂
Co je pro začátek s plánováním nejdůležitější? Nebát se
Může se to zdát úsměvné a třeba mi nebudete tak úplně věřit, ale pokud se k plánování, zvlášť k tomu kreativnímu, teprve odhodláváte, mohou se vám honit hlavou obavy. Jsem na to dost kreativní? Vydrží mi to? Budu na to mít čas? Budu vědět, co pořád vymýšlet nového? Bude to tak hezké, jako na Instagramu? Nebude to stát moc peněz? A bude to k něčemu?
Odpovědi jsou jasné: Ano, možná, ano, ano, někdy ano a někdy ne, nemusí, ANO!
A teď vám dlužím malé vysvětlení, je to tak? 🙂
Ironií je, že na kreativní plánování až tolik kreativní být nemusíte. Pomohou vám v tom samolepky a další produkty různých českých i zahraničních tvůrců, stejně jako jejich profily, Instagramy a blogy. Tím odpovídám i na otázku, zda budete schopní neustále něco vymýšlet – určitě ano, pokud se budete rádi inspirovat u ostatních, případně si najdete po čase svůj styl a budete si ho užívat. V opačném případě není nic špatného na tom, když si zvyknete na jeden typ layoutu a rozložení, které vám bude vyhovovat, a budete jej používat opakovaně, třeba jen s jinou barvou. 🙂
Čas na plánování si občas nenajdete, ale to se stává. Jakmile si jej však zařadíte do své rutiny, už nebudete hledat chvilku volna, kdy si sednete s diářem. Zkrátka budete vědět, že po večeři si zas a znova užijete svých patnáct minut plánování, protože už to zkrátka bude součástí vašeho dne, podobně jako třeba právě večeře.
Srovnávání s Instagramem a fotkami je kapitola sama o sobě a nevyhnete se tomu. Pokud vás cizí krásné diáře pohání kupředu a zlepšujete se ve snaze dosáhnout podobného stylu, pak je to skvělé!
Pokud vás ale mrzí, že vaše stránky nevypadají stejně, jako ty od oblíbených tvůrců, nesmutněte. Velkou část toho kouzla dělá samotná fotka, styling i následná úprava jasu, tónu barev nebo i úhel focení. A v tom mi můžete věřit. 😉
Plánování nemusí být nákladné. Vždy záleží jen na tom, jak moc se do něj ponoříte a jak moc budete chtít zkoušet nové věci. Fix nebo samolepky jsou vlastně docela dostupnou záležitostí.
A zda vám plánování k něčemu bude? Ze své zkušenosti můžu říct že rozhodně ano. Ať už po organizační nebo psychické stránce, sepsané úkoly na papíře vám zkrátka nikdy neuškodí.
Co nám z toho plyne?
Že ať vám v hlavě běží tisíce otázek a pochybností, odpovědi na ně jsou často velmi prosté a uvnitř duše je zkrátka známe. Jen se nesmíme bát.
A to vidím jako jednu z těch nejdůležitějších ingrediencí pro plánování i tvoření obecně: Není to věda. Moc nad tím nepřemýšlejte. Prostě to zkuste, nalepte tu samolepku, udělejte tam tu čáru a napište to slovo. Třeba to na první pokus nebude ono. Ale přístě se to skoro určitě povede. A když ne, v roce máte hned 52 týdnů, během nichž se můžete zlepšovat. 🙂
Konec zvonec aneb Míša se loučí, ale vy plánujete dál!
Doufám, že se mi v tomto článku povedlo shrnout to nejdůležitější, co jsem se vám snažila předat během posledních čtyř let. A pokud tady něco chybí, určitě to najdete v předchozích textech, nebo jste na to už při svém tvoření přišli sami. 🙂
Přeji vám krásné plánování a celému Lepikaro týmu hodně štěstí na jeho papírové cestě, která je určitě minimálně tak dlouhá, jako celá rozmotaná washi páska (jejíž konec stejně nikdy nikdo neviděl!).
A extra poděkování bych tady chtěla nechat i Báře, která byla vůbec první, kdo mě v mých blogovacích začátcích oslovil pro spolupráci. Nikdy na tu radost ani strach z prvního článku nezapomenu. Děkuju, žes mi věřila!
Snad se vámi neloučím naposledy, ale pokud ano, tak AŤ VÁM TO PLÁNUJE!
Vaše Míša <3
Co dělám:
Bullet Journal, plánování