Publikováno Napsat komentář

MINIALBUM // Víkend na chalupě (VIDEONÁVOD – přidání stránek)

Ahoj! V minulém článku jsem ti ukázala, jak si vyrobit základ alba, tak si do něj dnes pojďme přidat stránky! Než tak ale uděláme, ukážu ti můj přípravný proces.

Příprava

Většinou, než začnu nějaké malé album dělat, vezmu si k ruce plánovač fotoalba a začnu plánovat. V případě tohoto minialba z chalupy, jsem začala rovnou výrobou alba a tudíž jsem byla limitovaná od začátku počtem stránek. Myslím, že jsem v tomto případě udělala dobře, jinak by to byl totiž zase obřík 😁.

Takže, počet stránek máme a jdeme na další krok – fotky. Vždycky si v počítači udělám složku pro album a do něj nakopíruji všechny fotky pro dané album – většinou je to kombinace fotek z mého mobilu, foťáku a Lukášovo telefonu. Fakt úplně všechny! Potom si celou složku zkopíruji – ta poslouží pro finální výběr a ta první jako záloha, kdybych se k nějaké fotce chtěla vrátit. Možná to zní trochu komplikovaně, ale takhle jsem si na to zvykla. 🤷‍♀️

V plánovači si vyznačím stránky, které mohu pro album použít a promyslím počet fotek – kolik se mi jich vejde, jestli chci nějaké na celou stránku, jestli budu mít několik fotek na jedné stránce. To také záleží na tom, jak velké album dělám. Tentokrát to je maličké album a už od začátku jsem věděla, že chci použít fotky vytištěné na mojí pidi xiaomi tiskárně, takže se mi vejde vždy jedna fotka na stránku. Nojo, ale co když je fotek hodně a nedokážeš fotky natolik promazat? Přidej odklápěčky! Já jsem jich taky pár musela přidat 😅 Do plánovače si nezapomeň zaznamenat, kam která fotka patří a kde bude kapsa nebo odklápěcí stránka.

Fotky

Takže, složka promazaná, fotky vybrané a jdeme na tisk! Jak jsem již zmínila, fotky pro toto album jsem si vytiskla na malé tiskárně. Nevýhodou je, že fotky jsou poměrně nekvalitní a i dražší, než kdybych si je vytiskla na inkoustové tiskárně nebo ve fotolabu. Nicméně, když musíš, tak musíš 😁 a je to taková srandička. Výhodou je, že fotky jsou vytištěny na samolepící fotopapír a tak je pidi tiskárna skvělá na cesty.

Chtěla jsem si také zkusit udělat album pouze s černobílými fotkami a nyní nastal, ten správný čas. Fotky jsem tiskla na dvě várky – tiskárna se poměrně rychle zahřála a netiskla pak vůbec dobře. Ale dost bylo recenzního okénka. 😂 Fotky mi z tiskárny ale nevylezly úplně černobílé, ale mají trochu odstín sem tam do fialova a sem tam do zelena. Fotky jsem si podle plánovače seřadila a odložila stranou. Zatím je totiž nemám kam nalepit!

Přidání stránek do lepené vazby

Než nalepím stránky, je potřeba upravit vazbu. Výčnělky vazby jsem po krajích ostřihla, tak aby kraje směřovaly ke středu (nevím, jak to lépe popsat, ale na videu to jde vidět 😅). Na stránky jsem si připravila obdélníky 4″x8″, které jsem v polovině přehla. Ty stránky, které nejsou odklápěcí, jsem přilepila tak, aby otevřená strana byla směrem k vazbě a stránky tak obklopily výčnělky a ohyb byl směrem ven z  alba. Stránky, které odklápěcí jsou, jsem nalepila na přední stranu výčnělku u vazby a na zadní stranu pak nalepím papír 4″x4″ nebo kartičku, abych skryla výčnělek vazby. Stránky lepím takto dvojité, aby byly krásně zpevněné a taky aby se skryly ty výčnělky vazby.

TIP

Pokud děláš menší album, jako teď já, můžeš zkombinovat vazbu a stránky tím, že nebudeš dělat výčnělky vazby dlouhé jen 1″, ale rovnou na zvolenou šířku alba. Já jsem to tak chtěla udělat, ale jelikož jsem použila A4 čtvrtku, nebyla jsem si jistá, zda mi šířka bude stačit.

Video

Tááák a je hotovo! Příště už tě čeká slibované lepení fotek a zdobení alba, slibuju! 😅

Přidejte se do Lepikaro komunity

Získáš přednostní přístup k novinkám, speciální slevy a také mesíční nedatovaný plánovač k vytištění zdarma. 😊❤️

Použité produkty:

Plánovač fotoalba (pouze rámečky)
To chci ♥
Tento článek najdeš v následujících kategoriích: Video, DT Bára, minialbum, Návod, Plánovač fotoalba, Scrapbooking
Napsat komentář