Publikováno Napsat komentář

JAK NA // Vzorník fixů

Ahoj všichni!

Ano, je to můj článek a ano, dnes to nebude přímo o bullet journalu. 🙂 Ale i předmět dnešního povídání si vytvoříme v podstatě z prázdného sešitu. Ráda bych vám totiž ukázala, jak si vyrobit vzorník fixů, a navrch přihodím ještě pár důvodů, proč takový vzorník stojí za to nejen mít, ale také ho nosit u sebe.

Potřebovat budete:

  • Traveller’s notebook s čistými stránkami
  • Všechny vaše fixy
  • černý liner na popisování

Proč si založit vzorník psacích potřeb

Už od té doby, co jsem Lepikaro objevila, se mi líbily sešity úzkého formátu, v podstatě poloviční A5. Jen jsem pořád nemohla najít důvod, proč si jeden takový pořídit. Cestovatelský deník si totiž nevedu, a tak jsem potřebovala vymyslet nějakou jinou vychytávku. Stal se jí právě vzorník fixů, ale neberte mě za slovo – vzorník to může být naprosto čehokoliv, jak si později ukážeme.

Než se pustíme do samotné výroby a tipů, jak na to, pojďme si představit výhody, které vám vzorník může přinést:

  • Získáte jasnou představu o tom, kolik fixů máte a v jakých barvách
  • Uvidíte, které barvy se vám nejčastěji opakují – tedy, které už nemá smysl si dokupovat
  • Poznáte, jak se barva chová na papíře, jakou má přesně barvu
  • Vytvoříte si archiv, k němuž se budete moci opakovaně vracet, a doplňovat si barvy, které vám došly
  • A můj nejoblíbenější: Sešit si snadno vezmete s sebou na nákup do papírnictví, takže se vám nikdy nestane, že si domů přinesete barvu, kterou už máte (ano stává se to 😀 )

Jak na vzorník?

A teď už k samotnému vzorníku. Vyberte si úzký sešit, který se vám nejvíce líbí, ale nejlepší bude takový, který nemá linky. Cestovatelské sešity Lepikaro jsou boží hlavně díky svému papíru, který neprosvítá ani nepropíjí, takže je pro výrobu vzorníku naprosto ideální. A musím říct, že odolal i mým nejtěžším kalibrům!
Úvodní stránku si můžete ozdobit, protože na povrch sešitů lze hezky psát. Já jsem přidala jednoduchý nadpis a pár zelených lístků a teček metalickými fixami.

Dovnitř pak můžete začít psát. Postup lze zvolit jakýkoliv, jako například: a) Pro každou značku vyhradit jednu stranu.  b) Pro každou barvu vyhradit jednu stranu.  c) Pro značky se širokým výběrem odstínů, jako je Tombow, vyhradit několik stran podle barev (tak jsem to udělala já), a pro zbytek vždy po jedné. Záleží jen na vás a na tom, jak početnou sbírku máte. Čím tenčí budete dělat čáry (neboli swatche), tím více se jich na stranu vejde, ale o to hůře bude viditelné chování a odstín fixy.

Tipy, které vám pomohou

K jednotlivým “kapitolám”, tedy ke stránkám, na nichž je nová značka nebo odstín, můžete přilepit kousek washi pásky, a vytvořit si tak štítek, podle kterého snáz najdete stránku, kterou potřebujete. Také si můžete všimnout, že začínám vždy na pravé straně. Je to proto, že při listování je to takto přehlednější, ale také, pokud bych svou sbírku hodně rozšířila, mám stále místo na pokračování na protějším listu.

K barvám si také píšu popisky ve formátu číslo – název, pokud fix disponuje obojím. Je to pro mě lepší i z toho důvodu, že když píšu články nebo chci nějaký odstín doporučit, potřebuju znát ideálně co nejpřesnější název, abyste jej snáze dohledali. 🙂 Pokud vám stačí barva a nechcete se zdrožvat popisky, také je to možnost, avšak hůře pak poznáte, který odstín již ve vaší sbírce je. Názvy jsou zkrátka pojistka. 🙂

Zkuste i vzorník washi pásek!

Jak jsem zmínila výše, vzorník si ze sešitu nemusíte udělat jen na fixy. Já mám v plánu vyrvořit i vzorník washi pásek. Ten sice není tak praktický, ale funguje spíše jako takový památníček na všechny washi, které vám kdy prošly pod rukama. Pro milovníky papírnictví je to výborná nostalgická záležitost. 🙂

Děkuji vám za přečtení a budu se těšit u dalšího článku!

Míša

Přidejte se do Lepikaro komunity

Získáš přednostní přístup k novinkám, speciální slevy a také mesíční nedatovaný plánovač k vytištění zdarma. 😊❤️

Použité produkty:

Traveler’s notebook – Floral
To chci ♥
Traveler’s notebook – Boho
To chci ♥
Traveler’s notebook – Folk
To chci ♥
Traveler’s notebook – Hravost
To chci ♥
Traveler’s notebook – Hygge
To chci ♥
Traveler’s notebook – Jednorožec
To chci ♥
Traveler’s notebook – Kaktusy
To chci ♥
Traveler’s notebook – Kočky
To chci ♥
Traveler’s notebook – Kvítí
To chci ♥
Traveler’s notebook – Lišky
To chci ♥
Traveler’s notebook – Louka
To chci ♥
Traveler’s notebook – Pruhy
To chci ♥
Traveler’s notebook – Psi
To chci ♥
Traveler’s notebook – Růže
To chci ♥
Traveler’s notebook – Souhvězdí
To chci ♥
Traveler’s notebook – Věnec
To chci ♥
Tento článek najdeš v následujících kategoriích: Jak na ...
Napsat komentář