Publikováno Napsat komentář

VYTVOŘENO LÁSKOU 💖 // S jakými pomůckami začít bullet journal

Máte ve svém okolí někoho, kdo by rád začal plánovat ve svém bullet journalu, ale přesně neví, jak na to? A nebo jste to vy sami? Pak je skvělé, že jste dnes přišli – představím vám totiž základní výbavu, kterou pro bullet journal (zkráceně bujo) potřebujete, a ze které snadno vytvoříte krásný balíček pod vánoční stromeček.

Základní stavební kámen: Tečkovaný blok

Diář typu bullet journal je takový, který si člověk tvoří zcela sám. Základem je proto čistý blok, ideálně s tečkovanými stránkami, které nebudou bránit v kreativitě, ale zároveň poskytnou alespoň nějaké záchytné body. Nejlepší výdrž mají bloky v pevných deskách s knižní vazbou, pokud ale dotyčnému vyhovují kroužky, není to rozhodně problém.

A pokud si nejste jistí, jestli vás (nebo obdarovaného) bude bujo bavit, investujte nedříve do levnější varianty, kterou může být tečkovaný sešit. Ty z Lepikaro mají veselé motivy na přední stránce, zatímco uvnitř se ukrývá opravdu kvalitní tečkovaný papír, který si poradí se širokou škálou fixů, které v něm nebudou propíjet skrz.

Něco na psaní: Liner a brush pen

Bez psacích potřeb se při klasickém plánování neobejdete. Záleží jen na vás, zda preferujete propisku, pero, fix nebo tužku. Jedno bych vám však v případě bullet journalu ráda doporučila – pokud budete používat barevné fixy, samolepky a washi pásky, sáhněte raději po tenkém černém fixu. V kombinaci s obrázky totiž nebude působit tolik rušivě jako modrá propiska.

Jakousi svatou dvojicí pro kreativní bullet journal, ale i pro ten čistě funkční bez obrázků, je právě tenký černý liner a černý brush pen, neboli štětcový fix. S tím vytvoříte krásné nadpisy ve stylu moderního krasopísma. Do vašeho začátečnického balíčku bych doporučila linery značky Sakura, které vydrží velmi dlouho, a z brush penů můžete sáhnout po Sign Pen od Pentelu. Nejen, že jsou levné, ale jejich kvalita je skvělá a jsou vhodné pro malé písmo, stejně jako pro začátečnickou ruku.

Psací potřeby pro bullet journal

Něco na barevné psaní: Fixy a zvýrazňovače

Pokud svůj bujo balíček věnujete kreativní duši nebo sami rádi tvoříte, jistě budete chtít své plánování obohatit o trochu barviček. V bullet journal plánování lidé často používají štětcové fixy, s nimiž mohou krasopsát, kreslit i tvořit základní prvky layoutů, jako jsou třeba tabulky. Ikonické jsou fixy Tombow, které jsou cenově na vyšší příčce, avšak nabízí spoutu barev, jsou kvalitní a spolehlivé. Levnější, ale stále skvělou variantou jsou již zmíněné brush peny Pentel nebo třeba Stabilo.

Využít můžete také různé zvýrazňovače a tenké barevné fixy, kterých na českém trhu najdete nepřeberné množství. Populární jsou pastelové a zastřené odstíny, takže základní sada fixů v těchto odstínech jistě nebude krokem vedle.

Třešnička na dortu: Diářové samolepky

Jak už asi tušíte, samolepky jsou pro nás, milovníky roztomilého papírnictví, krásnou nezbytností, které nikdy nemáme dost. Pomocí obrázkových samolepek dotvoříte stránky svého diáře k dokonalosti a budete mít radost z toho, jak se vám tentokrát layout povedl. Dekorační samolepky navíc výrazně ušetří čas, protože díky nim nemusíte tolik kreslit, pokud na to zrovna nemáte čas.

Kromě obrázkových kousků jsou, zejména do začátečnické výbavy, vhodné i samolepky praktické. Ať už to budou ikonky, které vizuálně znázorní konkrétní úkol a připomenou vám ho, nebo jednoduché tabulky či trackery, usnadní vám přípravu stránky a pomohou vám s efektivním plánováním času. Několik aršíků do balíčku tedy také rozhodně přidejte!

A teď už zbývá jen začít!

Všechy pomůcky máte připravené, stačí se do toho vrhnout po hlavě. Pro začátek potřebujete vědět jen to, že do bullet journalu si tvoříte týdenní nebo denní přehledy (tzv. layouty), také kalendáře a případně i stránky kreativnější povahy, jako jsou různé trackery nebo to-do listy.

Hlavní přísadou úspěšného plánování je nebát se, zkoušet a hledat, co vám nejvíce vyhovuje. Bavte se a organizujte si čas, abyste dosáhli cílů, které jste si stanovili. Anebo abyste prostě jen zvládali nástrahy všedních dní… 🙂

A ještě pro zopakování, základní balíček pro bullet journal může vypadat takto:

  • Tečkovaný blok nebo sešit
  • Psací potřeby pro běžné poznámky
  • Barevné fixy pro kreativní pojetí
  • Diářové samolepky pro usnadnění plánování

Doufám, že vás můj krátký přehled inspiroval, a třeba i poradil, co dát pod stromeček sestře, bratrovi, kamarádce, dceři nebo třeba mamince. Ať jsou vaše Vánoce šťastné a kreativní!

Vaše Míša

Přidejte se do Lepikaro komunity

Získáš přednostní přístup k novinkám, speciální slevy a také mesíční nedatovaný plánovač k vytištění zdarma. 😊❤️

Napsat komentář

Notice: Uninitialized string offset: 0 in /home/html/lepikaro.cz/public_html/wp-includes/class-wp-query.php on line 3738